Zabieg jest bezbolesny, a na nabłonku nie powstają blizny

Leczenie nadżerki Grudziądz

Wiadomość o posiadaniu nadżerki często jest przyjmowana przez pacjentki jak wyrok. Na szczęście żadnym wyrokiem nie jest, a współczesna medycyna oferuje wiele sposobów badań oraz metod leczenia. Każda regularnie badająca się kobieta ma możliwość walki z tym schorzeniem i nie musi się martwić o powstanie nowotworu. Nadżerka jest to pewien ubytek nabłonka lub błony śluzowej, zmiana ta pojawia się na zewnętrznej części szyjki macicy.

Nadżerka ujawnia się jako mała plamka, w odcieniach czerwieni lub różu w zależności, w jakiej fazie rozwoju obecnie przebywa. Aby ją zdiagnozować, lekarz musi zrobić pełne badanie kolposkopowe i cytologię. Jednak wstępnie diagnozę nie kiedy może postawić już po badaniu ginekologicznym z użyciem wziernika. Istnieje wiele nowoczesnych metod, których zadaniem jest usunąć zmianę, metodę dostosowuje się indywidualnie, biorąc pod uwagę wielkość zmiany, jej rodzaj i dolegliwości, z jakimi pacjentka zmaga się, mając nadżerkę.

Objawy posiadania nadżerki

Objawy posiadania nadżerki, są często bardzo męczące. Mogą występować krwawienia, częste boleści brzucha, zakażenia i upławy (kolor żółty, zielony, nieprzyjemny zapach), a nawet mogą pojawić się torbiele. W takiej sytuacji lekarz może zadecydować o usunięciu nadżerki. Inne objawy to między innymi swędzenie i pieczenie pochwy.

Nadżerka jest bardzo częstym problemem kobiet, co 4 z nich ma lub miała taką zmianę.

Jakie są przyczyny jej powstawania?

Nadżerka najczęściej pojawia się u kobiet, kiedy współżyją po porodzie lub jeśli nie wyleczyły stanu zapalnego pochwy. Prawdopodobieństwo jej powstania wzrasta również ze sporą ilością partnerów seksualnych, przebytych poronieniach czy sporej ilości porodów. Do przyczyn należą również między innymi zmiany i zaburzenia hormonalne, infekcje (wirusowe, grzybicze, bakteryjne), oraz jakikolwiek uraz mechaniczny podczas współżycia. Jeśli pacjentka ma jakiekolwiek objawy, powinna od razu udać się na badanie ginekologiczne.

Leczenie nadżerki Grudziądz

Rodzaje nadżerek

Nadżerka rzekoma (erytroplakia)

Intensywnie zabarwiony na czerwono obszar powstały przez zastępowanie nabłonka wielowarstwowego płaskiego nabłonkiem gruczołowym. Często jest uznawana za stan nieprawidłowy, choć wcale nim nie jest. Mimo że współczesna medycyna uznaje to za tzw. „ wariant normy”, nadżerka rzekoma może dawać dolegliwości w postaci plamień po współżyciu, dyskomfortu czy nasilonych upławów. Jej przyczyną mogą być zmiany hormonalne, infekcje, zwlekanie z leczeniem stanów zapalnych czy mechaniczne uszkodzenia.

Nadżerka prawdziwa

Jest to miejsce z ubytkiem pokrywy nabłonka wielowarstwowego płaskiego i występuje bardzo rzadko u zdrowych kobiet, czasem może świadczyć o nowotworze szyjki macicy;

Leczenie nadżerki laserem CO2

Jedną z najskuteczniejszych metod usunięcia nadżerki są zabiegi laseroterapii. Jest to metoda mało inwazyjna i daje natychmiastowy efekt. Zabieg waporyzacji polega na odparowywaniu zmian na szyjce macicy. Przy zabiegu laserowym nie odczujemy żadnego bólu, nie pojawi się również krwawienie. Nasze tkanki po laseroterapii bardzo szybko się zregenerują, a cały zabieg w żadnym stopniu nie wpłynie w przyszłości na naszą płodność, dlatego mogą się go poddać kobiety, które chcą zajść w ciążę. Cały zabieg z jego użyciem trwa 5 do 10 minut, podczas których pacjentka odczuwa ciepło. W przeciwieństwie do pozostałych metod walki z nadżerką całe leczenie zamyka się najczęściej w jednym zabiegu, a pacjentka już po trzech dniach może powrócić do aktywności seksualnej. Leczenie nadżerki laserem CO2 jest to jedna z najbezpieczniejszych metod usuwania nadżerki i nie wpływa ona negatywnie na nasz organizm. Jedynym objawem po wykonaniu zabiegu laserem, są upławy, które jednak potrwają bardzo krótko. Jest on jedną z najlepszych dostępnych metod i ginekologia estetyczna często z niej korzysta.

Jak wygląda w praktyce usunięcie nadżerki laserem CO2? Do zmiany przykładany jest światłowód emitera, a następnie robione jest lekkie uciśnięcie, wysłany przez niego impuls ma za zadanie odparować całą wodę w komórkach, które tworzą nadżerkę, przez co ona obumiera. Zabieg ten trwa zaledwie kilka sekund, a laser nie pozostawia na skórze żadnej blizny. Czas gojenia się szyjki macicy jest najkrótszy spośród dostępnych metod i trwa tylko 2 tygodnie. Laser usuwa jednak tylko niewielkie zmiany, na etapie zaawansowanym, lekarz może zaproponować inną metodę jej leczenia.