Zabiegi laserem poprawiają elastyczność i nawilżenie pochwy oraz zmniejszają jej rozmiar

Rehabilitacja po porodzie Grudziądz

Wiele kobiet w ciąży czuje obawy przed porodem naturalnym z uwagi na późniejszy stan okolic intymnych. Narządy rodne w czasie porodu są bardzo obciążone, przez co ulegają zamianom w postaci blizn, blizn po cięciu cesarskim, zrostów oraz obluźnienia tkanek pochwy. Wpływa to negatywnie na odczuwanie satysfakcji seksualnej. W sytuacji, kiedy ćwiczenia mięśni dna miednicy nie przynoszą odpowiednich efektów, poprawę przynosi rehabilitacja okolic intymnych z wykorzystaniem lasera Mona Lisa Touch.

Ginekologia estetyczna to nowoczesna dziedzina medycyny, która ostatnio staje się coraz popularniejsza wśród wielu kobiet. Zajmuje się ona wieloma aspektami dotyczącymi okolic intymnych kobiety, do których należy między innymi rehabilitacja miejsc intymnych po porodzie. Wiele matek po urodzeniu dziecka dba o powrót do formy i figury sprzed ciąży, zapominając o regeneracji okolic intymnych. Tymczasem jest to bardzo istotna kwestia, która nie powinna być pomijana. Decyduje o wielu aspektach zdrowotnych, estetycznych oraz dotyczących komfortu.

Poprzez rehabilitację po porodzie należy rozumieć obkurczanie rozciągniętych tkanek pochwy tak, aby szybciej przywrócić jej właściwą jędrność i napięcie. W tym właśnie pojęciu mieści się leczenie tzw. zespołu luźnej pochwy po porodzie. Zabieg ten zmniejsza uczucie dyskomfortu, poprawia jakość życia codziennego, a w szczególności sfery intymnej. Pod wpływem ciepła generowanego przez laser włókna kolagenowe błony śluzowej kurczą się, a także pojawiają się nowe, co stymuluje pochwę do samoregeneracji. Pochwa staje się ciaśniejsza i bardziej elastyczna, a problemy, które wcześniej obniżały samopoczucie świeżo upieczonym mamom - odchodzą w zapomnienie.


Urodzenia dziecka znacząco nadwyręża florę bakteryjną oraz stan pochwy. Okolice intymne są najbardziej narażonym miejscem w ciele kobiety. Mogą tam nastąpić niekorzystne zmiany, takie jak na przykład rwanie krocza, czy zespół luźnej pochwy. Jest to dolegliwość polegająca na zaburzeniu statyki (położenia) narządów płciowych. Podczas porodu następuje rozluźnienie i znaczne rozciągnięcie mięśni pochwy. Luźne mięśnie pochwy w efekcie mogą powodować wypadanie macicy, nietrzymanie moczu, czy niesatysfakcjonujące życie seksualne. Natomiast konsekwencją estetyczną porodu może być rwąca blizna po nacięciu krocza.

Rehabilitacja po porodzie Grudziądz

Rehabilitacja miejsc intymnych po porodzie

Rehabilitacja miejsc intymnych po porodzie to ważne zadanie, jakim zajmuje się ginekologia estetyczna. Polega ono na regeneracji narządów płciowych i ich powrót do wyglądu oraz stanu jak najbliższego temu sprzed ciąży. Dotyczy to na przykład usunięcia blizny po nacięciu krocza, czy zwężenie nadmiernie rozszerzonej pochwy. Należy odpowiednio zadbać o nadwyrężone mięśnie w tej okolicy, na przykład mięśnie dla miednicy. Dzięki stosowanym ostatnio zabiegom oraz terapiom w lecznictwie oraz medycynie efekty są bardzo dobre a sposób wykonania - bezpieczny dla kobiety. Nowoczesną metodą wykonywania tego typu zabiegów jest leczenie za pomocą lasera CO2. Można dzięki temu poprawić elastyczność, nawilżenie oraz rozmiar pochwy. Energia lasera ogrzewa błonę śluzową. Wysoka temperatura skutkuje skurczeniem włókien kolagenowych, co pobudza okolice intymne do rewitalizacji.

Jak to działa?

Zabieg laserowego obkurczania pochwy wykonuje się zazwyczaj przy użyciu specjalistycznej głowicy lasera, która jest wyposażona w skaner. Promień stymuluje powstawanie nowych komórek i gruczołów przez bezpośrednie oddziaływanie na ścianki pochwy. Jako rezultat - cała śluzówka pochwy ulega przebudowie, co właśnie jest nazywane laserowym obkurczaniem. Nie ma potrzeby stosować znieczulenia, nie ma również okresu rekonwalescencji. Zabieg jest bardzo przydatny oraz zupełnie bezbolesny. Nie zaobserwowano żadnych efektów ubocznych, natomiast pozytywne efekty operacji są wyraźne: obkurczenie pochwy, istotna poprawa nawilżenia, odbudowa błony śluzowej oraz redukcja problemu nietrzymania moczu bez konieczności przeprowadzenia interwencji chirurgicznej. Po tygodniu można wrócić do życia seksualnego.

Zabiegi laserem CO2 pozwalające na pełną rehabilitację miejsc intymnych po porodzie to z pewnością zabieg nieinwazyjny i całkowicie bezpieczny. Poprawia znacznie jakość życia w okolicach intymnych po porodzie.