Jednym z najdokładniejszych badań, które można wykonać nawet w salonach medycyny estetycznej są testy NIFTY

Test NIFTY Grudziądz

Badania prenatalne potrafią wykryć wiele wad wrodzonych płodu. Obecnie dostępnych jest wiele możliwości takich badań. Diagnostyka inwazyjna, np. amniopunkcja, czy biopsja kosmówki (CVS) są dokładne, ale niosą ze sobą 0,5-2% ryzyko poronienia. Z kolei tradycyjne nieinwazyjne badania przesiewowe charakteryzują się niską skutecznością i wysokim ryzykiem wyników fałszywie pozytywnych. Nieinwazyjny, przesiewowy test, taki jak NIFTY, ze wskaźnikiem wyników fałszywie pozytywnych na poziomie tylko 0,05%, pozwala zmniejszyć stokrotnie liczbę kobiet, które muszą zrobić badania inwazyjne. Jest to jedno z najdokładniejszych badań, które można wykonać nawet w salonach medycyny estetycznej.

Test NIFTY to nieinwazyjny, genetyczny test prenatalny nowej generacji, który określa ryzyko trisomii chromosomów 21, 18 i 13 płodu (zespół Downa, Edwardsa i Patau), zaburzeń liczby chromosomów płci oraz kilkunastu zespołów wad wrodzonych, spowodowanych innymi nieprawidłowościami chromosomowymi.
Test NIFTY można przeprowadzić pomiędzy 10 a 24 tygodniem ciąży. Takie terminy wykonania testu gwarantują największą skuteczność.
Do wykonania testu pobiera się 10 ml krwi żylnej matki podobnie jak w przypadku prostych badań biochemicznych. Pobranie nastąpi podczas wizyty w naszej placówce. Pacjentka nie musi być na czczo. Test NIFTY jest dostępny od 10. tygodnia ciąży. Wynik będzie dostępny po około 9 dniach od pobrania.


Wśród zaleceń do wykonania testu są między innymi:
- nieprawidłowe wyniki badań USG,
- zajście w ciąże za pomocą metody in vitro,
- wiek powyżej 35 lat,
- urodzenie dziecka z pełną trisomią chromosomu 13,18 lub 21,

Test NIFTY Grudziądz

Test NIFTY jest prawie bezinwazyjny i nie ma konieczności specjalnego przygotowania do niego. W gabinecie pobierana jest tylko próbka krwi matki, która zawiera w sobie DNA dziecka i na jej podstawie można określić ewentualne występowanie wad wrodzonych u dziecka. W związku z tym, że badanie można wykonać już od 10 tygodnia ciąży, przyszli rodzice mają dużo więcej czasu na przygotowanie się na przyjście chorego dziecka i istnieje wcześniejsza możliwość reakcji na wady współistniejące (np. w przypadku zespołu Downa - wady serca jeśli występują).