Różnego rodzaju metody antykoncepcji pozwalają na regulację płodności

Antykoncepcja Grudziądz

Coraz więcej par chce świadomie zaplanować swoją przyszłość, a wraz z tym założenie rodziny. W tym celu należy wybrać odpowiednią metodę antykoncepcji – zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem umieszczonym na naszej stronie. Różnego rodzaju metody pozwalają na regulację płodności i podejmowanie decyzji o założeniu rodziny w sytuacji, w której panują do tego najlepsze warunki - zarówno dla dziecka, jak i dla przyszłych rodziców. Współczesna medycyna daje kobietom i mężczyznom wiele możliwości indywidualnego wyboru odpowiedniego sposobu zabezpieczenia się przed niechcianą ciążą, a rodzaje antykoncepcji można wybierać w zależności od potrzeb i preferencji.

Skuteczna antykoncepcja

Skuteczna antykoncepcja ma za zadanie kontrolować płodność i zapobiegać niechcianej ciąży. W dobie rozwiniętej medycyny mamy do swojej dyspozycji coraz więcej metod antykoncepcyjnych, co oznacza, że można je dostosować do potrzeb konkretnej kobiety. Obecnie istnieje nastawienie, że antykoncepcja musi być w pełni komfortowa. Dlatego dla pań, które zapominają o niej dobrym rozwiązaniem będzie tak zwana spirala antykoncepcyjna. Tak naprawdę jest to wkładka wewnątrzmaciczna, która zapobiega zapłodnieniu poprzez tworzenie się środowiska o odczynie, które temu nie sprzyja. Drugi rodzaj spirali to spirala hormonalna, która działa w ten sposób, że uwalnia hormony i w ten właśnie sposób uniemożliwia zajście w ciąże. W jednym i drugim przypadku musi być ona założona przez lekarza specjalistę, a jej skuteczność jest zależna od producenta i składu i wynosi od 3 do nawet 5 lat. Jest to więc metoda dla pań, które cenią sobie komfort poczucia bezpieczeństwa, a jednocześnie nie chcą pamiętać o codziennym przyjmowaniu pigułek, czy też comiesięcznym naklejaniu plastrów.

Antykoncepcja długoterminowa - Jaydess

Wewnątrzmaciczny system hormonalny Jaydess jest niewielką wkładką w kształcie litery T wykonaną z elastycznego plastiku. Jego wprowadzenie w ciągu pierwszego tygodnia cyklu zapewnia natychmiastowe działanie antykoncepcyjne, którego skuteczność przekracza 99%. System ten zapobiega zajściu w ciążę przez okres trzech lat od jego założenia, a co więcej - jest to najmniejsza dostępna wkładka, którą można wprowadzić nawet u kobiet, które nigdy nie rodziły siłami natury.


Jest to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. W okresie trzech lat od momentu założenia Jaydess ryzyko zajścia w ciążę jest mniejsze niż 1%. System działa miejscowo uwalniając jeden hormon - lewonorgestrel, który zagęszcza śluz szyjki macicy, co zapobiega przedostaniu się plemników do jamy macicy, dodatkowo upośledza ruchliwość plemników oraz sprawia, że błona śluzówki macicy staje się cienka i niezdolna do przyjęcia komórki jajowej. Działa przez trzy lata, podczas których nie trzeba się martwić pamiętaniem o przyjmowaniu tabletek, zmianie plastrów itp.
System ten jest dostępny także dla kobiet, które nie rodziły siłami natury.

Antykoncepcja Grudziądz

Po upływie czterech do sześciu tygodni od założenia systemu Jaydess należy umówić się do lekarza na wizytę kontrolną. Należy się również skontaktować się z lekarzem w poniższych przypadkach:
- silny ból lub obfite krwawienie po założeniu systemu albo ból lub krwawienie utrzymujące się przez ponad kilka tygodni po zabiegu,
- brak wyczuwalnych wcześniej nitek w pochwie, wyczuwanie dolnego końca systemu Jaydess przez pacjentkę lub jej partnera,
- wyczuwanie przez partnera nitek do wyciągania systemu,
- podejrzenie ciąży,
- uporczywe bóle brzucha, gorączka lub nietypowa wydzielina z pochwy,
- ból lub dyskomfort podczas stosunku,
- nagłe zmiany w miesiączkach mogące świadczyć o tym, że system Jaydess nie znajduje się we właściwej pozycji.

Antykoncepcja długoterminowa - Mirena

Wkładka ta łączy działanie spirali i pigułki antykoncepcyjnej. Wyposażona jest w niewielki zbiorniczek, który przez kilkadziesiąt miesięcy (około pięciu lat) uwalnia hormony. Większość lekarzy zaleca wprowadzanie wkładki w czasie krwawienia miesięcznego z uwagi na fakt, iż pacjentka w tym czasie nie jest w ciąży, a kanał szyjki jest rozchylony. Z Mireny korzystać mogą kobiety, u których ryzyko stanu zapalnego jest podwyższone oraz kobiety posiadające obfite miesiączki. Idealnie nadaje się dla kobiet po porodzie oraz przed menopauzą.

Antykoncepcja Grudziądz

Korzyści:
- niestwierdzone niepożądane działania ogólnoustrojowe,
- prawie stuprocentowa możliwość cofnięcia efektu antykoncepcyjnego,
- brak wpływu na aktywność seksualną,
- brak wpływu na pokarm matki karmiącej piersią,
- wysoka skuteczność antykoncepcyjna.

Do niepożądanych skutków ubocznych stosowania wkładki należą:
- plamienia międzymenstruacyjne,
- silny ból brzucha podczas miesiączki,
- upławy z pochwy,
- wyższa temperatura ciała.