Jak przygotować się do wizyty?

Dla wielu pacjentek wizyta u lekarza wywołuje dyskomfort lub stres. Często się zdarza, że nie wiedzą, jak najlepiej przygotować się do takiego spotkania, by wywiad dostarczył wszystkim potrzebnych informacji, a badanie było zrobione w najkorzystniejszych warunkach.

Na rutynową kontrole warto przychodzić regularnie. Do lekarza najlepiej udać się w czasie pierwszych dni cyklu, najlepiej już po zakończeniu miesiączki. Badanie podczas menstruacji wykonuje się w wyjątkowych sytuacjach. Istnieją sytuacje, kiedy lekarz uzgadnia z pacjentką wizytę przypadającą na czas miesiączki- np. założenie wkładki wewnątrzmacicznej. Czasem krwawienie pojawia się w sposób nieplanowany, wówczas także warto pojawić się na wizycie pomimo krwawienia.

Na minimum 2 dni przed wizytą, należy zrezygnować z leków w globulkach, aby lekarz mógł pobrać miarodajny wymaz lub zobaczyć, co pacjentce dolega, Trzeba także pamiętać o tym, aby przed wizytą być czystym ale nie przesadnie, ponieważ umycie pochwy wewnątrz uniemożliwia ocenę wydzieliny – szczególnie nieprawidłowej i zmniejsza szanse na postawienie trafnej diagnozy, a co za tym idzie na sukces leczenia.

W każdym gabinecie znajduje się bidet, z którego można skorzystać i podmyć się na zewnątrz przed wizytą, nie należy jednak szorować okolicy sromu;).

Przez 1-2 doby poprzedzające badanie ginekologiczne najlepiej zrezygnować również ze współżycia. Ze względu na bardzo dużą ilość toalet zalecam przychodzenie na wizytę z pełnym pęcherzem moczowym, ponieważ po przeprowadzeniu wywiadu okaże się, czy badanie usg będzie wykonywane z pełnym, czy z pustym pęcherzem moczowym. O ile opróżnienie pęcherza trwa chwilę i nie zaburzy czasu trwania wizyty, o tyle próba napełnienia pęcherza przed badaniem wiąże się z niepotrzebnym stresem.

Przed wizytą u ginekologa, warto przygotować odpowiedzi na podstawowe pytania zadawane przez lekarza. Dzięki temu wizyta przebiegnie szybciej i sprawniej.

Najczęstsze pytania w Gabinecie Ginekologicznym:

  • Data ostatniej miesiączki (pierwszy dzień),
  • Ile trwają miesiączki czy są regularne,
  • Obfitość i ewentualnie bolesność krwawień miesiączkowych,
  • Stosowane leki w tym antykoncepcja,
  • Plany rozrodcze w najbliższym czasie,
  • Przebyte ciąże, porody, zabiegi operacyjne w tym ginekologiczne,
  • Pytania o ew. dolegliwości związane ze współżyciem,
  • Choroby onkologiczne w rodzinie,
  • Szczepienia ochronne w wywiadzie.

Zapraszamy do zapisania się na wizytę u naszych specjalistów. Więcej informacji w zakładce: usługi

jchost